I přes nepřízeň počasí, kdy se závodníci museli prodírat sněhovými závějemi, čelit dešti a ledové stopě, dopadl výroční ročník na výbornou. Samozřejmě neusneme na vavřínech a další, již dvoustý ročník ještě vylepšíme.

Zahájení se ujal náš ředitel komunikace a výborný konferenciér Tomáš Šamot Machálek a přivítal účastníky i diváky této mimořádné hrabovské události. Osobně se jej zúčastnil i primátor Ostravy Mgr. Jan Dohnal, který popřál memoriálu i sportovcům mnoho úspěchů. Účast v samotném závodě si ale včas rozmyslel.

Tomáš Machálek z Klubu hrabovských alkoholiků (KHA Hrabová, z. s.): “100. ročník jsme pojali trošku velkoryseji, čili je tady program pro děti, jsou tady místní kapely, čili takový mini festival. Pozvali jsme i vzácné hosty, kdy jsme oslovili prezidentskou kancelář. Pan prezident se bohužel omluvil, že mu to nevychází, ale poslal nám krásný dopis, kdy alespoň ví, kde je Hrabová a že se tady jezdí na lyžích. Věříme, že účast bude veliká, doposud je přihlášeno přes 30 závodníků, z toho jeden z Indie, jeden z Anglie, jeden ze Slovenska a je tady i rakouský reprezentant.“

Ano! Memoriál dosáhl naprostého věhlasu, kdy na něj přijíždí i zahraniční závodníci. A to nejen z okolních zemí, ale i ze zmiňovaných Velké Británie nebo Indie, ale i dalekého Tibetu. V samotném závodě na 3 kola ale zvítězil náš zástupce, rodák ze Šídlovce, Matyáš Dolejška. Kategorii žen na jedno kolo pak ovládla Mirka Kemeňová.

Matyáš Dolejška, vítěz závodu se vydýchával: “Super. Sice unavující, mám pocit, že mi prasknou plíce, ale jinak dobré. Na trati to bylo ošemetné, málem jsem se tam párkrát vymlel, ale přežil jsem to. Napoprvé jsem to vyhrál.”

Ale vyhráli všichni, kdo dali do běhu srdce, nepodcenili přípravu a zejména počasí, tak jako naše vzory, Hanč s Vrbatou.

Jak dodala jedna ze závodnic Gabra: “Já určitě vystupuju s tím, že vyhraju. Ženský závod určitě vyhraju. Příprava byla složitá, ale zábavná. Lyže se samozřejmě musely namazat pořádně. Musely se připnout lyžáky, musel se namazat obličej a o tom vnitřním mazání zatím pomlčím.”

A předseda organizačního výboru a sám aktivní závodník, Jiří Dolejška, si ulevuje: „Bylo to náročné, hlavně ta prudká změna podmínek v polovině závodu, kdy se brodíte sněhem a za chvíli na vás prší. Závod to byl přetěžký, porovnal bych ho s Vasovým během, ale v době, kdy se tam nevydaří počasí.“

Po dopoledním vystoupení dechového orchestru DEOR, který byl důstojnou součástí zahajovacího ceremoniálu, patřilo odpoledne hrabovským rockovým kapelám A šmytec, JakostProkerr. Jejich hrábnutí do strun muselo přerušit odpolední siestu posledním spáčům. Pro všechny pak bylo k dispozici občerstvení s pivem, oblíbenými bramboráky Bohumila Hanče, domácími klobáskami i třeba svařákem proti prochladnutí. Pro děti pak byly přichystány párky v rohlíku nebo malinovka.

Ať žije Hanč s Vrbatou i Rathem, ať žije 100. ročník a ať žije ten příští.

Hip, hip, hurá!

Napsali o nás

iDNES.cz doporučuje, že není špatného počasí, ale špatně namazaných běžek

Vytáhli běžky a šli se bavit. Recesisté z Ostravy zvládli i „náledí a liják“ (iDNES.cz Zpravodajství | 28. května 2023 | tisk 29. května 2023)

POLAR obdivuje vůli běžkařů, že i přes nepříznivé počasí s námi vyběhli

Běžkaři v Hrabové závodili ve 100. ročníku Memoriálu Hanče a Vrbaty (POLAR Moravskoslezská regionální televize | 27. května 2023)

Fotogalerie

Tags:

Napsat komentář