V divadelní sál se proměnila v sobotu 19. května šídlovecká restaurace u Hňupa (Beskyd). Do posledního místa zaplněná hospoda byla svědkem premiéry divadelního představení Audience od Václava Havla, které nacvičili nejen místní ochotníci.

Všem, kteří se na představení podíleli, byl odměnou bouřlivý potlesk po představení, ale i autogramiáda, či pozvání na panáka od diváků. Režie se ujal zkušeny Jiří Dolejška, který účinkoval i v týdeníku před představením a jak bylo po všem, řekl: „Uvedením této hry zkrachovalého dramatika, a kolegy alkoholika Václava Havla, jsme se pokusili spojit svět pražské kavárny a ostravské hospody, abychom kavárně jednou pro vždy zavřeli ústa, což se nám myslím povedlo. Za další velký úspěch považuji, že jsme nedostali přes držku. Toto nás natolik potěšilo a povzbudilo do další práce, že zvažujeme nastudování dalšího divadelního kusu. Momentálně jsou na přetřesu Braniboři v Čechách od našeho národního autora a našemu srdci tolik blízkého Bedřicha Smetany, nebo Euripidův Kyklop.“

A co samotní herci? „Byla to má první herecká zkušenost a hned Havel. Ať žije Šídlovec,“ prozradil představitel Vaňka Jiří Štěpán. Roli sládka si střihl Tomáš Machálek. „Možnost zahrát si v Audienci mi udělala radost. Rovněž bylo důležité, e s představitelem Vaňka, kterého jsem prvně viděl až na zkoušce, jsme si „sedli“ a byli jsme i díky rejžovi naladěni na jednu strunu.“ A samotné představení? „Skvělí zážitek. Nenapodobitelné prostředí hospody „U Hňupa“ dodalo všemu kouzelnou kulisu, navíc od začátku byli diváci společně s námi na jedné vlně, takže jsme si představení mohli společně užívat a o to přece hlavně šlo – udělat si v jedinečném prostředí společnou radost. A po představení dokonce autogramiáda. Akorát jsem si říkal, když děvčata v letech přišla pro podpis, že jsem to měli hrát tak před třiceti lety – to by jim bylo kolem dvaceti, třiceti. To by možná i závěrečný večírek měl úplně jiný scénář – ale i tak to bylo skvělé,“ svěřil se Machálek.

Aby vše klapalo, co se týče scény a veškerého servisu, měli pod palcem kluci z produkce – Martina (Wasyl) Machálek a Robert (Kubrt) Chlupatý. „Skvělý byl nejen výsledek, ale i proces – s dobrou partou i cesta může být cíl. Je vidět, ze KHA (Klub Hrabovských alkoholiků) funguje minimálně na 110 procent, a to jako jediný hrabovský spolek bez přispění obce,“ řekl za produkci šéf Wasyl, který si navíc zahráli v týdeníku před představením. Do celkového výčtu účinkujících je třeba připočíst Matyáše Dolejšku v roli pionýra a mistra zvuku a příslušníka VB Daniela Farského.

Václav Havel: Audience

Obsazení:

Audience:

Vaněk: Jiří Štěpán
sládek: Tomáš Machálek

Týdeník:

Martin „Wasyl“ Machálek
Jiří Dolejška
pionýr: Matyáš Dolejška
příslušník VB: Daniel Farský

Režie:

Jiří Dolejška

Produkce:

Martin „Wasyl“ Machálek, Robert „Kubrt“ Chlupatý

Tags:

Napsat komentář